poniedziałek, 8 stycznia 2018

Parafialny Zespół Caritas - informacje

  •  Dwa razy w miesiącu prowadzimy tzw. dyżury w salce parafialnej, gdzie osoby potrzebujące wsparcia zwracają się po pomoc, a my w miarę naszych możliwości udzielamy. 
  • Są też osoby które nie chodzą samodzielnie I tych odwiedzamy w domach. 
  • Pomagamy opłacić rachunki za gaz, prąd czynsz, zakup książek. 
  • Ostatnio połowę wszystkich wydatków stanowi zakup leków.
     ***
  • W każdą drugą niedzielę miesiąca prowadzimy zbiórkę zadeklarowanych kwot Grona Wspierających Ubogich oraz od każdego kto bez stałej deklaracji zechce wesprzeć.  
  • Mamy też puszkę w kościele. 
  • Z tych funduszy wpieramy około 50 rodzin rocznie.
Nr konta PZC parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze:

08 1020 5402 0000 0602 0021 1276
_______________________________________________________________________   

  informacje dla ks.bp. w związku z wizytacją kanoniczną 23.04.2017

          Parafialny Zespół Caritas został powołany  13 marca 1999r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Mieczysława Derenia. Wyraziło chęć działania ponad 20 osób. Z czasem
zostały rozdzielone role członków zwyczajnych i wspierających tak dziś Grono Wspierających Ubogich  liczy 50 osób  oraz 6 członów zwyczajnych. Właściwie członkiń. W większości są to osoby mocno zaangażowane lub liderujące innym wspólnotom, dlatego w rekolekcjach organizowanych przez Caritas diecezjalną bierze udział tylko jedna osoba , a w dniach skupienia 2-3. Przewodniczącym  jest ks. Proboszcz Roman Litwińczuk
     Zadaniem Parafialnego Zespołu Caritas jest - zgodnie ze statutem - działalność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę czy przekonania.
      Wiele dzieł charytatywnych  prowadzimy we współpracy z Caritas Diecezji: rozprowadzanie żywności, zbiórki przyborów szkolnych i zbiórki żywności przed świętami Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia, udział dzieci w koloniach, rozprowadzanie świec .W tych akcjach pomagają nam parafianie- wolontariusze i najczęściej sa to członkowie Żywego Różańca.
     W 2011 roku  z naszej pomocy skorzystało 320 osób, w  2014 -110 a 2016  - 70.  Ilości te wynikają przede wszystkim z programu żywnościowego – FEAD I EMBARGO.
W każdą drugą niedzielę miesiąca prowadzimy zbiórkę zadeklarowanych kwot Grona Wspierających Ubogich oraz od każdego kto bez stałej deklaracji zechce wesprzeć. Mamy też puszkę w kościele. Z tych funduszy wpieramy około 50 rodzin rocznie. Potrzeby osób które korzystają z naszej pomocy też się zmieniają.  Dwa razy w miesiącu prowadzimy tzw. dyżury w salce parafialnej gdzie osoby potrzebujące wsparcia zwracają się po pomoc  a my   w miarę naszych możliwości udzielamy. Są też osoby które nie chodzą samodzielnie I tych odwiedzamy w domach. Pomagamy opłacić rachunki za gaz ,prąd czynsz, zakup książek. 
Ostatnio połowę wszystkich wydatków stanowi zakup leków.
Od 2006 roku Parafialny Zespół Caritas prowadzi przy parafii KLUB SENIORA. To grono też  się zmniejszyło. Obecnie  liczy 10 osób.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz