wtorek, 29 września 2020

Spotkanie z przedstawicielką nadleśnictwa w Klubie Seniora

 Spotkanie z  odbyło się  w Klubie Seniora w Parafii  pw. Świętego Ducha, wyszło trochę inaczej, bo miało być w plenerze. Przedstawicielka Nadleśnictwa przedstawiła seniorom ciekawą wiedzę ogólnie ujmując o lasach i zwierzętach. Odpowiadała interesująco na zadawane pytania.SPOTKANIE SENIORÓW Z LEŚNIKIEM

We wtorek 29.09.2020 o godz. 10:00 w Parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze odbyło się spotkanie członków parafialnych Klubów Seniora z Parafii:  Ducha Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej. Spotkanie prowadziła przedstawicielka Nadleśnictwa Zielona Góra pani Karolina. Oprócz odpowiedzi na zadawane pytania przez Seniorów przybliżyła im życie lasu.

Pytania i odpowiedzi.
Seniorzy: Dlaczego taka duża ilość dzików podchodzi pod domostwa?

P. Karolina: Bo uczyniły sobie tanią stołówkę. Ja sama mieszkam blisko lasu, najpierw dokarmiałam sarenki, a potem nie mogłam odpędzić się od dzików.

Seniorzy: Co robić gdy spotkamy dzika?

P. Karolina: Trzeba spokojnie się usunąć, nie uciekać.

Seniorzy: Czy wiewiórki i jeże są groźne?

P. Karolina:  Tak bo roznoszą wściekliznę

Seniorzy: Czy w lasach należy wycinać drzewa

P. Karolina: Wycina się drzewa chore i te które osiągnęły wiek potrzebny dla gospodarki lecz w to miejsce sadzi się młode sadzonki.
W Województwie Lubuskim dominują lasy sosnowe,  ale jest kilka niezwykłych miejsc gdzie znajdują się okazy niezwykłych drzew nawet liściastych w uroczych miejscach, jak np. w okolicy Świdnicy, Wilkanowa czy Dżonkowa.

Seniorzy: Czy na wycinkę drzew w mieście ma wpływ Nadleśnictwo?

P. Karolina: To leży już w gestii władz miasta i Wydziału Ochrony Środowiska.

Na końcu spotkania padły propozycje aby pani Karolina mogła kolejno się spotykać z Seniorami z prezentacją multimedialną na temat ptaków, bo ich rodzaje chcieliby poznać Seniorzy i działkowicze. Padła też propozycja by razem z panią Karoliną wybrać się do lasu.

Na koniec Pani Leśniczy powiedziała,  że na taką formę spotkań z wiedzy ekologicznej w swojej pracy może przeznaczyć 2 dani w tygodniu, a ma jeszcze przed sobą sieć szkół i przedszkoli. Jednak z zadowoleniem przyjęła propozycję Seniorów i obiecała je  spełnić, rozdając na  mapy Nadleśnictwa Zielona Góra, z której można poznać szlaki zwierząt, turystyczne i wskazówki, jak należy zachować się w lesie.

Halina z Klubu Seniora w Parafii MB Częstochowskiej
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz