czwartek, 22 czerwca 2017

Oktawa Bożego Ciała

Po uroczystości Bożego Ciała i Krwi Pańskiej kiedy ulicami przeszła procesja Eucharystyczna, po niej nastąpiła Oktawa (osiem dni), podczas której procesje z Najświętszym Sakramentem odbywały się wokół kościoła dla uczczenia Najświętszego Sakramentu. Jest to szczególny czas łaski, gdzie Jezus spaceruje ulicami i wokół kościoła. Nasz udział w tych obchodach jest prawdziwym wyznaniem wiary i jeszcze bardziej jednoczy nas z Panem Jezusem Chrystusem.
 Oktawa kończy się święceniem wianków uplecionych z kwiatów i ziół. Kapłan wraz z wiernymi prosi Pana Boga, aby swoją opieką otoczył lasy, pola, łąki, nasze domostwa, rodziny i nas samych chronił przed zatruciem i zniszczeniem oraz pozwolił wydać obfite urodzaje.
                            

                                                             Filmik


           Dziewczynki, które sypały kwiatki dla Pana Jezusa, w nagrodę dzielnego przychodzenia i wytrwałość otrzymały prezenciki od Ks. Proboszcza i Pani Katechetki. Ks. Roman Litwińczuk - proboszcz podziękował wszystkim za gorliwość i czynny udział w procesjach.

zobacz więcej zdjęć:

Kochane Panie, z czym wiążą się Wam dzisiejsze wianki i bukieciki?
- Z tradycją Kościoła, od najmłodszych lat pamiętamy, jak zbierałyśmy na ten dzień różne kwiatki i zioła, to co było w ogródku lub na pobliskiej łące, czy na poboczu drogi, szczególnie: jaśmin, rozchodnik, róża, mięta, macierzanka z tych to roślin wiłyśmy wianki lub robiłyśmy bukieciki.
Na zakończenie oktawy Bożego Ciała przynosiłyśmy do kościoła i tak jak tu w naszej kochanej parafii p.w. MB Częstochowskiej kapłan święcił je, jako symbol naszej pracy i dar od Pana Boga prosząc o dobre zbiory i opiekę nad nimi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz