niedziela, 28 maja 2017

Komunikat w sprawie obchodów 57. rocznicy Obrony Domu Katolickiego w Zielonej Górze

Komunikat w sprawie obchodów 57. rocznicy
Obrony Domu Katolickiego w Zielonej Górze

Wraz z Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Wydarzeń Zielonogórskich panem Robertem Paluchem oraz Wojewodą Lubuskim panem Władysławem Dajczakiem pragnę zaprosić wszystkich, a zwłaszcza mieszkańców Zielonej Góry, na uroczystości związane z rocznicą
Wydarzeń Zielonogórskich 1960 roku. Wtedy to mieszkańcy naszego miasta wystąpiło przeciwko milicji oraz ZOMO w obronie Domu Katolickiego, który decyzją władz miał zostać odebrany Kościołowi i przeznaczony do celów świeckich. Był to element polityki władz PRL zmierzającej do systematycznego eliminowania Kościoła z życia publicznego.
W wydarzeniach uczestniczyło ok. pięć tysięcy zielonogórzan. Represje wobec protestujących w obronie wiary i wolności były bardzo dotkliwe. Wielu zostało aresztowanych i skazanych na więzienie, wielu straciło pracę, inni musieli opuścić rodzinne miasto. Zdaniem historyków, Wydarzenia Zielonogórskie z maja 1960 r. były jednym z największych w Polsce wystąpień społeczeństwa w obronie wiary i wolności między 1956 a 1970 rokiem. Mimo to przez wiele lat celowo o tym milczano.
Obchody rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich 1960 roku zaplanowano na niedzielę 28 maja. Rozpocznie je Msza Święta w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze o godz. 1100. Od godz. 1230 uroczystości będą kontynuowane na Pl. Powstańców Wielkopolskich, gdzie represjonowani uczestnicy Wydarzeń Zielonogórskich zostaną odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności. Szczegółowy program obchodów m. in. projekcji filmów, konferencji, wystawy, biegu ulicznego i koncertu jest umieszczony na plakacie.
Gorąco zachęcam do udziału w obchodach rocznicy, tak ważnych dla Ziemi Lubuskiej, wydarzeń.

† Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz