sobota, 30 września 2017

Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Krzeszowie


 Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Krzeszowie i nie tylko - sobota 30 września  Dzień ten był cudowny, pogoda dopisała, atmosfera piękna, przewodnik nasz duszpasterz Ks. Arek Cygański wspaniały, prowadził nas nie tylko szlakami ziemskimi, ale też duchowymi.


Pierwszy etap zwiedzania, to wyjątkowy zabytkowy   Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze    
                                                                         

W naszym kościele dwa balkony myślałam, że to wyjątkowość, a tu w Jaworze aż cztery piękne balkony i historia o nich, to dopiero ciekawostka.

kliknij>>>Wirtualny spacer<<<kliknij

>>>Więcej zdjęć<<< 

Następny punkt programu, to KRZESZÓW: 1) Bazylika, 2) kościół p.w. Świętego Józefa, 4) Mauzoleum Piastów oraz kaplica
 Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej
Msza św. - w koncelebrze  ks. Arek Cygański

Po przeżyciu pięknego czasu na Eucharystii ks. Arek wskazał nam drogę do naszej Matki - Matki Bożej Łaskawej. W wielkim wyciszeniu całym sercem trwaliśmy z Nią, patrząc w  Jej oblicze i słuchając matczynej miłości. Ksiądz zaintonował, a my otworzyliśmy nasze serca wspólnie śpiewając:
"Pozwól mi przyjść do Ciebie,
takim zwyczajnym, jakim jestem.
Pozwól mi przyjść do Ciebie
jednym łaskawym Twoim gestem.(...)"

Kościół św. Józefa - usytuowany jest obrębie krzeszowskiego opactwa


Mauzoleum Piastów oraz kaplica
Obiadek z deserem i kawa

Wyjazd w dalszą drogę na zwiedzanie Skalnego Miasta
Skalne Miasto, to popularna nazwa Skał Adrszpasko-Cieplickich położonych tuż za Polską granicą.       
Szlaki o różnym stopniu trudności od bardzo łatwych do trudniejszych, z których część prowadzi na charakterystyczne szczyty iglic, do punktów widokowych, skalnych labiryntów i wąwozów.

 Sam spacer między skałami o niezwykłych kształtach i piękna natury, dodawał ogromnych wrażeń i zachwytu i frajdyMoje refleksje z pielgrzymki
Dzień 30.09.2017, to dzień pielgrzymki zorganizowanej przez naszego księdza Arkadiusza Cygańskiego do przepięknych miejsc – Jawora, Krzeszowa i Skalnego Miasta.
Ksiądz Arek zadbał o wiedzę historyczną i doznania religijne, a nawet o piękną pogodę, za co bardzo dziękuję.
Chciałabym podzielić się moim wrażeniem z dwóch miejsc, które bardzo mocno mnie ujęły, a mianowicie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie oraz Skalne Miasto, Adrspach. 
  • Krzeszów, to przede wszystkim Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym i przepięknym wnętrzem nazwana Europejską Perłą Baroku – szczególnie ołtarz główny z monumentalnym obrazem Najświętszej Maryi Panny, zespół fresków o tematyce biblijnej i zakonnej oraz organy koncertowe. Na placu Sanktuarium znajduje się kościół p.w. św. Józefa przepiękny z cyklem fresków prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny. 
  • Skalne Miasto przepiękny teren złożony z licznych skał zabudowanych z piaskowca. Trudno się nie zachwycić, miejsce niemalże mistyczne. Te wszystkie strzelisty skały, wodospady, strumyki, jeziorka nie można się nadziwić pomysłowości matki natury. Trasa jest dla każdego choć posiada ciężkie odcinki.
Podsumowując niech żałuje ten, kto z nami się nie wybrał do tak przepięknych miejsc.
Z niecierpliwością oczekuję następnych pielgrzymek.
Agnieszka

1 komentarz:

  1. Pragniemy wyrazić wdzięczność ks. Arkadiuszowi Cygańskiemu za profesjonalne zorganizowanie pielgrzymki do niezwykle pięknych miejsc - Jawora, Krzeszowa i Skalnego Miasta.Każdy epizod wyjazdu był perfekcyjnie dopracowany.Ksiądz Arek zadbał o ubogacenie wiedzy i doznań religijnych, o walory krajoznawcze, przyczynił się do bliższego poznania wielu wspaniałych parafian. Wykreował ciepłą, rodzinną atmosferę. Zagwarantował niezapomnianą ucztę dla duszy. A ponadto - pątnikom przez cały dzień towarzyszyła piękną złota jesień.
    Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną propozycję.
    Anna i Urszula

    OdpowiedzUsuń