piątek, 22 września 2017

Czym jest Synod


Synod diecezjalny jest zebraniem kapłanów i innych wiernych określonej diecezji w celu świadczenia pomocy biskupowi diecezjalnemu w wypełnianiu właściwej mu funkcji kierowania Kościołem lokalnym. Zwołanie synodu należy do biskupa diecezjalnego. On również proponuje tematy do synodalnej dyskusji, przewodniczy sesjom synodu, a w końcu podpisuje dokumenty końcowe i poleca ich ogłoszenie. Głos synodu ma charakter doradczy i jest wyrazem współodpowiedzialności wszystkich wiernych za Kościół. Celem synodu jest odnowienie i wzmocnienie Kościoła diecezjalnego oraz pobudzenie jego zapału ewangelizacyjnego. Prace synodu toczą się przede wszystkim na sesjach
Czytaj więcej...




Wyjaśnienie: czym jest synod diecezjalny? 

        Synod diecezjalny jest to zebranie wybranych kapłanów i innych wiernych określonej diecezji. Jego celem jest świadczenie pomocy biskupowi diecezjalnemu w wypełnianiu właściwej mu funkcji kierowania Kościołem lokalnym. To właśnie biskup diecezjalny zwołuje synod, proponuje tematy do omówienia na synodzie, przewodniczy sesjom synodu, a w końcu podpisuje dokumenty końcowe i poleca ich ogłoszenie. Głos synodu ma więc charakter doradczy i jest wyrazem współodpowiedzialności wszystkich wiernych za Kościół.
        W naszej diecezji synod odbywa się po raz pierwszy. Obecnie trwa jego etap przygotowawczy. Celem tego etapu jest dotarcie do jak najszerszej grupy wiernych z informacją i pouczeniem na temat synodu oraz zachęcenie ich do modlitwy za synod. Po zakończeniu fazy przygotowawczej rozpoczną się właściwe prace synodalne. Powołani przez biskupa diecezjalnego członkowie synodu będą się zbierać na sesjach plenarnych i pracować w komisjach tematycznych dyskutując nad tematami wskazanymi przez biskupa. Owocem ich pracy będą dokumenty synodalne, to znaczy wskazania duszpasterskie i  konkretne akty prawne regulujące funkcjonowanie naszego Kościoła diecezjalnego. 

        Aby w debatę synodalną włączyć jak najszerszą grupę diecezjan, w parafiach i w innych środowiskach duszpasterskich powstają zespoły synodalne.

Wyjaśnienie: czym jest Parafialny Zespół Synodalny, jak funkcjonuje i jaka jest jego rola? 

        Parafialny Zespół Synodalny to grupa wiernych – duchownych i świeckich – stanowiąca reprezentacje określonej parafii. W naszej diecezji przyjęto zasadę, że rolę Parafialnego Zespołu Synodalnego będzie pełnić Parafialna Rada Duszpasterska. Gdy rada ta zbiera się jako Parafialny Zespół Synodalny jej skład może zostać poszerzony również o inne osoby zaangażowane w życie parafii (wszyscy katecheci, nadzwyczajni szafarze Komunii św. itp.).
 

        Każde zebranie parafialnego zespołu synodalnego obejmuje część modlitewną i dyskusyjną. W części modlitewnej, mającej charakter modlitewnego wstawiennictwa w intencji synodu diecezjalnego, mogą uczestniczyć inni parafianie. W trakcie części dyskusyjnej zespół omawia tematy wyznaczone przez kompetentne gremia synodalne.
        Zadaniem Parafialnego Zespołu Synodalnego na etapie przygotowawczym jest włączenie się w dyskusję służącą dokładniejszemu określeniu tematów, które biskup diecezjalny przedstawi do omówienia na synodzie. Wnioski z każdego z naszych spotkań zostaną więc przekazane do Sekretariatu Synodu za pośrednictwem sekretarza Parafialnego Zespołu Synodalnego.
        Parafialne zespoły synodalne będą kontynuować swoją pracę również po zakończeniu etapu przygotowawczego, czyli w fazie plenarnej synodu.

Jak dotrzeć do parafian z informacją o synodzie? 

        Po tych koniecznych informacjach wstępnych na temat synodu przejdźmy teraz do dyskusji nad zasadniczymi tematami naszego dzisiejszego spotkania. W pierwszej kolejności spróbujmy się zastanowić, w jaki sposób możemy dotrzeć do wiernych naszej parafii z informacją o synodzie? Specjalna instrukcja wydana przez biskupa diecezjalnego poleca, by w każdej parafii umieścić w widocznym dla wszystkich miejscy baner lub plakat z logo synodu. Jaką formę wybierzemy w naszej parafii? Gdzie umieścimy ten znak?
        O synodzie będziemy też informować za pomocą strony internetowej parafii, umieszczając na niej odnośnik do strony internetowej synodu oraz poprzez publikacje w gazetce parafialnej. Jakie jeszcze inne narzędzia możemy wykorzystać w parafii, aby dotrzeć do naszych wiernych z informacją o synodzie diecezjalnym?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz